Strona główna > Płatności mobilne > Płatności mobilne - poradnik dla początkujących

W Polsce coraz więcej osób zaczyna korzystać z wielofunkcyjności smartfonów. Posiadając już najprostszy model smartfona możemy nie tylko wykonywać połączenia video z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata lub dodawać piękne zdjęcia na Instagram – możemy także zrobić przelew, zapłacić za zakupy, a nawet kupić bilet w komunikacji miejskiej czy w pociągu. Korzystanie z nowoczesnych usług ma wiele zalet, zaczynając od kwestii pragmatycznych (oszczędzamy czas), przez ułatwienie życia, a kończąc na ekologii i walce o dobro planety (kupując bilet online lub płacąc za zakupy nie zużywamy papieru). Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak możesz płacić za pomocą tylko swojego telefonu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Bez portfela, ale za to z ładowarką

Czego potrzebujesz, by skorzystać z usług płatności mobilnych? Tak jak już wspomnieliśmy, wystarczy mieć najprostszy smartfon z dostępem do Internetu. Przyda ci się także ładowarka do telefonu. Następnie musisz wybrać, jaka aplikacja służąca do płatności mobilnych będzie dla ciebie najwygodniejsza. Najlepiej przetestuj kilka i sprawdź, która odpowiada tobie, nie kieruj się zbytnio opiniami innych. Jakie mamy rodzaje aplikacji?

Płatność Blikiem

Blik to jedno z nowszych rozwiązań, które obecnie bije rekordy popularności wśród użytkowników. Według statystyk, w 2017 roku aż 6 milionów osób korzystało z Blika dokunując około 33 milionów operacji. Skąd tak wysokie liczby? Ponieważ płatności Blikiem są bardzo proste i łatwe do opanowania. Ten system został zintegrowany z aplikacją banku (który należy do programu, m. in. banki PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank czy T-Mobile Usługi Bankowe, ale z każdym miesiącem ich przybywa). Nie musisz więc pobierać oddzielnej aplikacji. Wystarczy, że wejdziesz w aplikację swojego banku i wybierzesz opcję „płatność Blik”, a wtedy zostanie wygenerowany sześciocyfrowy kod, który wpisuje się w terminalu płatniczym. Pozostaje zaakceptować operację – i zakupy zrobione. Blika możesz używać także robiąc zakupy na Allegro czy wypłacając gotówkę z bankomatów.

SkyCash

Inną przyjazną dla początkujących użytkowników aplikacją jest SkyCash. System ten działa na zasadzie wirtualnej portmonetki, którą zasilasz wybraną przez ciebie kwotą. SkyCash jest bardzo uniwersalny, niezależny od żadnej sieci telefonii komórkowej. Trzeba dodać, że cały czas się rozwija, dodając kolejne usługi dla swoich użytkowników. Obecnie SkyCashem szybko opłacisz np. miejsca parkingowe, bilety komunikacji miejskiej, bilety kolejowe czy nawet wykupisz ubezpieczenie turystyczne.