Strona główna > Płatności mobilne > Polacy wybierają nowe płatności mobilne

Polacy pokochali zbliżeniowe płacenie kartą, bez którego obecnie nie wyobrażają sobie codziennych zakupów. Co ciekawe jednak, w ostatnich miesiącach szybko przyswoili sobie nowe rozwiązanie, jakim jest korzystanie z mobilnych kart zapisanych na smartfonach. Tym sposobem zbliżeniowo można płacić swoim telefonem, zostawiając portfel z gotówką i kartą w domu. Tego rodzaju płacenie jest przy tym tak samo bezpieczne, jak plastikową kartą, a jednocześnie opiera się na technologii zbliżeniowej, którą Polacy już dobrze znają i której w pełni ufają.

Razem z rozwojem technologii cyfrowej, handel bezgotówkowy stał się niezwykle popularny. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa oferują swoim klientom rozmaite sposoby płatności tak, aby zapewnić im maksymalny komfort użytkowania. Poprzez takie działania sklepy skutecznie zdobywają coraz więcej klientów i ich zaufanie. Każdy chcący utrzymać się na konkurencyjnym rynku sklep powinien śledzić nowości z zakresu płatności bezgotówkowych, ponieważ często dostępność do nich decyduje o tym, czy klient skorzysta z danych usług. Dzisiaj charakteryzujemy najnowsze rozwiązania z zakresu płatności online.

Zakupy mobilne
Obecnie wiele osób chętnie kupuje mobilnie, a według prognoz ekspertów w przyszłości telefon ma całkowicie zastąpić nasz tradycyjny portfel. W końcu już dziś możemy wygodnie i bezpiecznie płacić zbliżeniowo smartfonem w sklepie. Jak to działa? Otóż karta może służyć do płacenia za zakupy dzięki podpięciu jej do konta bankowego oraz zapisaniu na niej danych, takich jak numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności itd. Dane te można zapisać nie tylko na mikroprocesorze karty, ale również na innych bezpiecznych nośnikach, jak właśnie smartfon. W ten sposób zapłacimy zbliżeniowo przez przyłożenie telefonu do terminala płatniczego w sklepie. Działa to identycznie, jak w przypadku zbliżeniowej karty płatniczej. Należy zaznaczyć, że i w tym wypadku za płatności do kwoty 50 złotych nie trzeba podawać numeru PIN karty. Tego typu transakcje akceptuje większość terminali z funkcją zbliżeniową.

Jak zacząć płacić telefonem?
Najpierw trzeba sprawdzić, czy nasz bank oferuje taką możliwość. Zdecydowana większość spośród największych instytucji działających w Polsce pozwala na to właścicielom smartfonów z systemem operacyjnym Android. Wówczas dane karty zostają zapisane w telefonie w formie cyfrowej i jako takie są chronione. Przechowywane są w dwóch różnych miejscach jednocześnie, przez co włamanie hakera do aplikacji w telefonie nie pozwoli na przechwycenie wszystkich danych potrzebnych do płacenia zapisaną w nim kartą. Co więcej, w przypadku płatności mobilnych oryginalny numer karty jest zastąpiony innym ciągiem cyfr, tzw. tokenem, dzięki czemu właściwy numer karty jest chroniony i anonimowy. Oznacza to, że płacenie zbliżeniowe smartfonem jest tak samo bezpieczne, jak korzystanie z plastikowej karty.