Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa zakupów internetowych.

Spójrzmy prawdzie w oczy, nie ma żadnych powodów, aby przestać robić zakupy w Internecie. Okazje są ogromne. Wybór niezwykle szeroki. Zakupy są bezpieczne. Wysyłka jest szybka. Nawet zwroty są dość łatwe, jeśli korzystamy z odpowiednich sklepów. Jednak rosnąca liczba transakcji internetowych sprzyja oszustwom. Oto kilka wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie podczas dokonywania zakupów w sieci.

Korzystaj ze znanych stron internetowych
Zacznij od zaufanej witryny, zamiast kupować w pierwszym lepszym sklepie online, który znalazłeś za pomocą wyszukiwarki. Wyniki wyszukiwania mogą zostać sfałszowane, aby sprowadzić Cię na manowce zwłaszcza, gdy przeglądasz jedynie pierwszych kilka stron linków. Uważaj na błędy ortograficzne w adresach lub strony korzystające z innej domeny najwyższego poziomu (np. net zamiast com) - są to najstarsze sztuczki oszustów internetowych.

Sprawdź czy strona korzysta z protokołu SSL 
Nigdy niczego nie kupuj online z witryny, która nie ma zainstalowanego szyfrowania SSL (secure sockets layer). Bardzo łatwo to sprawdzić, ponieważ adres URL witryny zacznie się od https: // (zamiast tylko http: //) i pojawi się ikona zamkniętej kłódki, zazwyczaj w pasku stanu na dole przeglądarki. Szyfrowanie danych gwarantuje, że żadne poufne dane nie zostaną przechwycone i wykorzystane przez niepowołane osoby. 

Ogranicz liczbę przekazywanych informacji<.b> 
Żaden sklep internetowy nie będzie potrzebował Twojego numeru ubezpieczenia społecznego, ani daty Twoich urodzin do prowadzenia działalności gospodarczej. Sam fakt, że ktoś prosi Cię o takie informacje, powinien wydać się podejrzany. Lepiej zrezygnuj z zakupów u nadmiernie dociekliwego sprzedawcy. 

Zabezpiecz swój komputer
Musisz chronić się wszelkim złośliwym oprogramowaniem za pomocą regularnych aktualizacji programu antywirusowego. Szczególnie zalecane są programy posiadające dodatki, które pomagają w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Pozostawienie komputera bez takiej ochrony to otwarta droga dla cyberprzestępców.

Używaj silnych haseł
Nie lubimy tworzyć unikalnych haseł i bardzo często idziemy na łatwiznę wymyślając najprostsze, a zarazem najsłabsze hasła. To bardzo zła praktyka szczególnie, gdy korzystamy z usług bankowości elektronicznej lub robimy zakupy w sklepach online. Silne hasło stanowi dodatkową warstwę zabezpieczeń przed złodziejami. 

Unikaj robienia zakupów z publicznych komputerów
Zakupy online najlepiej robić z domu. Korzystanie z publicznego komputera nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak już Ci się to zdarzy, pamiętaj, aby wylogować się za każdym razem, gdy używasz komputera w kafejce internetowej czy na uczelni.