Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Innowacje w systemach płatności

Już niedługo często słyszane pytanie: „płatność kartą czy gotówką?”, może być znakiem przeszłości. Obecnie istnieje potrzeba lekkiej modyfikacji, ponieważ w coraz szybszym tempie pojawiają się kolejne metody płatności, a polscy użytkownicy są wyjątkowo ciekawi wszelkiego rodzaju nowinek w tym temacie. w stanie do nich się przekonać. Choć nie słabnie u nas popularność płatności zbliżeniowych, to nie chcemy płacić wyłącznie kartami. Coraz chętniej w tym celu korzystamy z naszych telefonów i innych rozwiązań.

Warto zaznaczyć, że pierwsza w Polsce transakcja paypass’owa została zrealizowana w grudniu 2007 r. Oznacza to, że minęło od niej zaledwie 11 lat, a jednak trudno jest nam obecnie wyobrazić sobie płatności bez możliwości przystawiania karty do czytnika. W ciągu tych lat zaszło jednak wiele zmian i obecnie zamiast karty, coraz chętniej do czytnika przykładamy telefon. Oto charakterystyka kilku innowacyjnych rozwiązań.

Płatności NFC
Chodzi o usługę, która pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu. Wygląda to tak, że bank wydaje klientowi wirtualną kartę do konta osobistego, czyli kartę kredytową lub kartę przedpłaconą, która będzie zapisana na karcie SIM smartfonu. Telefon powinien być wyposażony w antenę NFC. Wówczas, po aktywacji usługi u operatora klient może płacić za zakupy w sklepie, zbliżając zamiast karty swój telefon.

Płatności HCE
Jest to również płatność zbliżeniowa telefonem, która oparta jest jednak o inną technologię – o chmurę. Choć zbliżona jest płatności NFC, to jednak pomija konieczność posiadania specjalnej karty SIM. Dane potrzebne do realizacji konkretnej płatności zachowane są w chmurze. W efekcie u użytkownicy korzystający z płatności HCE nie muszą podpisywać umowy z telekomem.

System BLIK
Blik to rozwiązanie, które umożliwia dokonywanie płatności, wypłatę gotówki z bankomatu lub płatność w sieci na podstawie jednorazowych, sześciocyfrowych kodów generowanych przez aplikację na ekranie smartfonu. Jest to polski system, który został opracowany przez kilka banków. Oznacza to, że za jego pomocą zapłacimy tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju.

Zbliżeniowe gadżety
Okazuje się, że nie tylko telefon może pełnić funkcje płatnicze. Obecnie, banki oferują swoim klientom także naklejki lub inne nośniki, które posiadają funkcje płatności bezstykowej na takiej samej zasadzie jak karta lub telefon. Ostatnio PKO BP proponuje dzieciom brelok w postaci żyrafy.

Masterpass
Chodzi o rodzaj wirtualnego portfela, w którym użytkownik rejestruje swoje karty płatnicze. W chwili płacenia za zakupy, nie trzeba za każdym razem sięgać po kartę i wpisywać swoich danych. Jedyne, co trzeba zrobić, to zalogować się do portfela i zatwierdzić transakcje kodem PIN.