Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Kupuj bezpiecznie, postępując zgodnie z naszymi podpowiedziami

Cyfrowa przestrzeń stale się powiększa, a teraz wydaje się możliwe kupienie niemal wszystkiego za pomocą zaledwie jednego kliknięcia. Mając miliony witryn i aplikacji e-commerce, z których można robić zakupy, trudno jest wybrać te, które są całkowicie bezpieczne. Przedstawiamy listę rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje zakupy online nie były obarczone ryzykiem oszustwa. 

Jak upewnić się, że jesteś na bezpiecznej stronie?
Istnieje wiele sposobów, aby upewnić się, że kupujesz z bezpiecznej witryny internetowej i są to rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim podasz dane swojej karty. Pierwszym krokiem do zidentyfikowania bezpiecznej witryny jest sprawdzenie, czy posiada on certyfikat SSL i czy strona ma oznaczenie HTTPS w swoim adresie URL. SSL oznacza Secure Sockets Layer. Posiadanie certyfikatu SSL gwarantuje bezpieczeństwo połączenia internetowego i zabezpieczenie wszelkich poufnych danych. Z kolei HTTPS to protokół Hyper Text Transfer Protocol Secure. HTTPS pojawi się w adresie URL odwiedzanej strony internetowej, jeśli ma wydany certyfikat SSL.

Symbol kłódki to kolejny świetny sposób sprawdzenia, czy strona jest bezpieczna. Niezależnie od tego, której przeglądarki internetowej używasz, kłódka poinformuje Cię o zabezpieczeniu strony. Symbol ten można znaleźć bezpośrednio pod adresem URL witryny na pasku adresu. Jeśli kiedykolwiek natkniesz się na symbol, który nie jest zieloną kłódką, powinieneś uważać na stronę, na której wylądowałeś. Korzysta ona z połączenia prywatnego. Wszelkie dane osobowe lub finansowe, które wprowadzisz na stronie, mogą być dostępne dla osób trzecich. 

Jak zapewnić sobie bezpieczne zakupy i przeglądanie w Internecie
Sprzedawcy internetowi są świadomi, że wyskakujące okienka są zmorą klientów sklepu internetowego. Kiedy klikniesz na link otworzą się okna z reklamami. Po pierwsze mogą być podejrzane, po drugie znacznie utrudniają korzystanie ze strony sklepu online, zmniejszając jego funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że każde wyskakujące okienko jest nieuczciwe. Niektóre z nich są całkowicie nieszkodliwe, a wręcz pomocne. Na przykład wyskakujące okienka mogą dać Ci możliwość zapisania się do newslettera lub polecania sklepu znajomemu. 

Cenimy zakupy online za możliwość dokonania ich w dowolnym czasie i z każdego miejsca. Jednak podczas dokonywania płatności w Internecie zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli to możliwe, staraj się unikać publicznego Wi-Fi, ponieważ cyberprzestępcy mogą łatwo można uzyskać dostęp do twoich danych osobowych. Z pewnością będą wiedzieli, jak je wykorzystać.