Strona główna > Płatności mobilne > Dlaczego warto korzystać z płatności mobilnych?

Według statystyk prowadzonych przez Polski Standard Płatności, coraz więcej osób decyduje się robić zakupy za pośrednictwem płatności mobilnych – w 2017 roku wykonano ponad 33 miliony operacji używając tylko płatności Blikiem. Płacić aplikacją możemy już nie tylko online, ale coraz częściej stacjonarnie, w miejscach, gdzie używa się zwykłego terminala płatniczego. Czy kiedyś płatności mobilne całkowicie zastąpią nam karty płatnicze, albo i nawet gotówkę? To całkiem możliwe, dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej już dzisiaj. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki artykuł o tym, dlaczego warto korzystać z płatności mobilnych oraz jakie rodzaje aplikacji najczęściej używa się na polskim rynku.

Łatwo i szybko?

Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. W końcu po to inwestuje się w nowoczesne technologie, by umożliwiać ludziom rozwiązania ułatwiające im życie. Każdy z nas robi zakupy prawdopodobnie codziennie – stacjonarnie oraz online. Nieistotne, czy chodzi o kupowanie jedzenia, biletów komunikacji miejskiej czy ubrań, współcześnie narzucana jest na nas presja szybszego „załatwiania spraw”. Nie chcemy już tracić czasu na zakupy czy stanie w długich kolejkach, stąd np. rosnąca popularność kas samoobsługowych czy aplikacji na telefon do zamawiania jedzenia czy kupowania biletów. Po co stać pół godziny na dworcu bo bilet pociągowy, kiedy możemy kupić go (dopasowując wszystko do naszych potrzeb) online?

Czego potrzebujemy, żeby korzystać z płatności mobilnych?

Prawdopodobnie ze wszystkich tych elementów korzystamy już na co dzień – potrzebujemy smartfona (nawet najprostszy model), dostęp do Internetu oraz aplikację naszego banku. To na początek. Jeśli używasz aplikacji swojego banku, na pewno oswoiłeś się już z wygodnymi opcjami: przez telefon sprawdzasz historię wydatków, stan konta lub robisz szybki przelew. Dzięki płatnościom mobilnym będziesz mógł zrezygnować z noszenia np. karty płatniczej i gotówki.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy aplikacje mobilne to na pewno dobry pomysł. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi - bo w każdym poradniku przeczytacie, że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze swoich pieniędzy na kilka sposobów. Czyli np. noszenie ze sobą trochę gotówki w razie awaryjnej sytuacji (brak Internetu czy zepsutego terminala płatniczego), część pieniędzy odłożyć na koncie, a częścią operować właśnie za pomocą płatności mobilnych.

Jakich aplikacji używa się najczęściej?

Warto sprawdzić jak działają płatności Blikiem lub np. aplikacją SkyCash bądź m-pay.