Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Standardy płatności w sieci

Jedna osoba bez zastanowienia wpisze swoje dane osobowe w polu płatności, inna dwa razy się zastanowi, czy to bezpieczna operacja. Na pewno kogoś odstraszą puste miejsca do wypełnienia w zasadzie najważniejszymi informacjami o nas. Jak możemy się upewnić, że nasze dane osobowe będą wykorzystywane jedynie w celu rozliczenia płatności w sieci? Kto odpowiada za standardy? Jakie organizacje liczą się w Polsce i na świecie? Kwestia bezpieczeństwa płacenia w sieci nurtuje wielu użytkowników.

Im bardziej świadomy konsument, tym wyższe standardy
Zanim zajmiemy się organizacjami, które odpowiadają za utrzymywanie standardów płacenia w sieci, podejdźmy do sprawy z psychologicznego punktu widzenia. Zapewne wielu z was spotkało się z postulatem „głosowania portfelem”, jeśli zależy nam na jakości nabywanych przedmiotów. Tak działa ten świat, że nie ważne, ile pism i petycji napiszemy, ile dyskusji rozpętamy na forach i w mediach społecznościowych, dopóki nie zaczniemy wybierać produktów, na których nam zależy, nic się nie zmieni. Ta sama zasada tyczy bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, by twoje transakcje płatnicze w sieci były bezpieczne, sprawdzaj platformy, z których korzystasz. Nie wpisuj swoich danych bezmyślnie w momencie, w którym pojawi się na ekranie puste pole do wypełnienia. Jak sprawdzić? Najlepiej wejść na autoryzowaną stronę internetową agencji rozliczeniowych, z których decydujesz się korzystać (np. Dotpay, Paypal) i … czytasz. Wszelkie zgody i certyfikaty działają na plus. Uważaj jednak, by upewnić się co do ważności posiadanych uprawnień – istnieje mnóstwo konkursów na „liderów płatności”, które nie zawsze są prestiżowe

Ważne organizacje
Tutaj pora wymienić kilka z nich, m. in.: Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS, Thawte Web Server Certificate, Visa International’s Account Information Security, American Express Data Security Standards czy też Visa Cardholder Information Security Program. Te organizacje zajmują się m. in. ochroną danych osobowych osób, które korzystają z kart płatniczych lub zabezpieczają przed wszelkimi próbami wyłudzeń danych i informacji, na podstawie których niepowołane osoby mogłyby manipulować transakcjami przez nas przeprowadzanymi.

Po co zbiera się dane osobowe?
Po co agencje rozliczeniowe zbierają dane osobowe? Często odstrasza nas fakt, że by dokonać transakcji musimy zaznaczyć zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Agencje tłumaczą, że zbierają dane osobowe wyłącznie w celach technicznych i administracyjnych, by prawidłowo identyfikować użytkowników.