Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Bezpieczeństwo płacenia w sieci

Zastanawialiście się kiedyś, w jakim celu agencje rozliczeniowe zbierają nasze dane osobowe? Dlaczego, by w ogóle dokonać transakcji, musimy najpierw wyrazić zgodę o przetwarzaniu naszych danych osobowych? Kto czuwa nad bezpieczeństwem naszych danych? Może jednak lepiej jest płacić tylko gotówką i nie korzystać z nieograniczonej oferty handlowej, którą mamy dostępną po zaledwie kilku kliknięciach?

Jakie dane osobowe zbierają agencje rozliczeniowe i po co to robią
Na początek spróbujemy odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Jakie dane osobowe zbierają agencje rozliczeniowe? Pora zastanowić się, jakich informacji dokładnie udzielamy podczas wypełniania pustego pola w czasie transakcji. Potrzebne jest nasze imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data ważności karty oraz trzycyfrowy kod znajdujący się na odwrocie. Czasem potrzebny jest także nasz numer telefonu lub kod pocztowy miejsca, które zamieszkujemy. To podstawa. Agencje rozliczeniowe zbierają także dane zawarte w logach systemowych, czyli ogólnie mówiąc – nasz adres IP itd. Często także „przechwytują” pliki cookies (chodzi o historie przeglądarkowe). W jakim celu to robią? Po co im te wszystkie informacje? Agencje tłumaczą, że taka ilość danych osobowych jest optymalna, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Zbiera się je i przetwarza wyłączenie w celach administracyjnych i technicznych – by identyfikować użytkowników i personalizować ich zwyczaje. Na pewno podczas przeprowadzania transakcji z innego komputera przyszło wam powiadomienie, o tym, że „ktoś próbuje zapłacić z waszego konta, czy to na pewno ty?”. Setki ludzi stoi za tym, by usprawnić system płatności i zapewnić jak największe bezpieczeństwo w sieci - przed np. wyłudzaniem danych bądź hakowaniem kont.

Standardy płatności w sieci
Nad naszym bezpieczeństwem czuwa kilka ważnych organizacji, których certyfikaty musi posiadać każda firma zajmująca się pośredniczeniem w transakcjach. Jakie to organizacje? M. in. Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), czyli światowy standard płatności w sieci. Odpowiadają oni właśnie za dystrybucję oraz ochronę danych osobowych użytkowników kart płatniczych. Poza tym nad transakcjami za pośrednictwem kart płatniczych czuwają także: Visa International’s Account Information Security, American Express Data Security Standards, MasterCard International’s Site Data Protection czy też Visa Cardholder Information Security Program. Ilu z was znało choćby jedną z tych organizacji? Warto wiedzieć, że każda z nich podchodzi bardzo rygorystycznie do każdej agencji, ktra ubiega się o certyfikat.