Strona główna > Płatności mobilne > Rodzaje płatności mobilnych

Smartfon w naszych czasach jest urządzeniem wielofunkcyjnym, na którym możemy zrobić dosłownie wszystko czego potrzebujemy w danej chwili: nagrać film, wysłać maila, zadzwonić do rodziny, skontaktować się z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata, kupić bilety na komunikację miejską, na pociąg, samolot… zamówić jedzenie czy nowe buty. Można wymieniać w nieskończoność, a i tak prawdopodobnie każda osoba, która to czyta, mogłaby coś dodać. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na podobne usługi, rośnie liczba nowoczesnych technologii i rozwiązań, które mają na celu ułatwiać nam codzienne życie, skracać czas czynności powtarzalnych i pomagać w zorganizowaniu. Dzisiaj opowiemy o rodzajach płatności mobilnych, jakie są dostępne dla użytkowników smartfonów na polskim rynku.

Płatności Blikiem
Blik to innowacyjne rozwiązanie, które powstało z inicjatywy Polskiego Standardu Płatności i polskich banków. To rodzaj płatności mobilnych, który został całkowicie zintegrowany z aplikacją bankową, której używamy na co dzień, np. robiąc przelew, sprawdzając stan konta czy historię płatności. Do Blika należy już czołówka banków w Polsce, m. in. PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank czy T-Mobile Usługi Bankowe. Jak z niego skorzystać? Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku i zaznacz opcję „płatności Blikiem”. Dzięki temu zostanie wygenerowany dla ciebie sześciocyfrowy kod, który przepisujesz do terminalu płatniczego (gdzie zwykle płaci się kartą). Blikiem możesz także wyciągać gotówkę z bankomatu lub robić zakupy np. na Allegro.

m-Pay
Ta usługa działa w oparciu o aplikację mobilną, która udostępnia realizowanie płatności online. To system, który działa na zasadzie wirtualnego portfela – potrzebujemy aplikację mobilną m-pay i doładowujemy ją wybraną przez nas kwotą. Zakupy robi się wprowadzając kod (który generuje dostawca) i zatwierdzeniu transakcji. Wystarczy kierować się prostymi instrukcjami, przez które prowadzi nas aplikacja m-pay.

SkyCash
Działa na bardzo podobnej zasadzie, co m-pay. System SkyCash także jest oparty na zasadzie wirtualnej portmonetki, którą doładowujemy potrzebną kwotą. Co więcej, SkyCash jest całkiem niezależny od operatorów sieci telefonii komórkowych, działa zatem w każdej sieci, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny. Czego potrzebujemy? Dostępu do Internetu i naładowanej portmonetki internetowej. Warto dodać, że korzystać z płatności mobilnych możemy nie tylko używając smartfona, ale także tabletu lub innych technologii mobilnych.