Strona główna > Blik > Płatność Blik

Płatność Blik

Często zapominasz zabrać ze sobą portfela? Przekładasz kartę płatniczą do innej kieszeni, a potem wracasz do domu, by znaleźć zaginione rzeczy? A może po prostu męczy cię ciągłe wyciąganie gotówki? Jest wiele powodów, dla których system Blik sprawdza się na naszym rodzimym gruncie. Dziś opowiemy, czym jest Blik, jak z niego korzystać i co zyskujemy dzięki niemu. Koniecznie przeczytajcie artykuł poniżej!

Po pierwsze, skąd wziązł się Blik?

Blik to system płatności mobilnych, którego projekt powstał już w 2013 roku, a został wprowadzony w życie dwa lata później. Nad Blikiem pracował Polski Standard Płatności wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi bankami. Sam Blik powstał na bazie systemu płatności mobilnych IKO, które miał w swojej ofercie Bank Polski PKO. Wg statystyk, w 2017 roku zostało dokonanych ponad 33 miliony operacji Blikiem, a korzystało z niego regularnie około 6 milionów użytkowników. Te imponujące wyniki nie są jedynym powodem, dla którego warto zajrzeć, o co w tym wszystkim chodzi. Do programu z miesiąca na miesiąc dołączają nowe banki, dzięki czemu masz coraz większą szansę skorzystania z tej metody nawet za pięć minut. Jak to zrobić?

Po drugie, jak działa Blik?

Czy masz konto w którymś z tych banków: PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub Polbank? Czy korzystasz z jego aplikacji mobilnej? Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi tak, a na drugie nie, czym prędzej ściągnij aplikację mobilną twojego banku. System Blik został całkowicie z nią zintegrowany, więc oprócz sprawdzania stanu konta, historii płatności i np. doładowywania telefonu, będziesz mógł płacić za zakupy stacjonarne bez korzystania z karty płatniczej lub gotówki. Jak to wszystko działa? Wystarczy wejść do aplikacji bankowej oraz wybrać opcję „płatność Blik”. Wygenerowany zostanie sześciocyfrowy kod, który wpisujesz do terminalu płatniczego. Następnie potwierdzasz dokonaną operację i … tyle. Właśnie zrobiłeś zakupy nie wyciągając nawet portfela.

Po trzecie, co jeszcze możesz zrobić dzięki Blikowi?

Setki punktów usługówych w Polsce bardzo szybko podchwyciło Blika i zintegrowało swoje systemy płatności. Jednym z takich przedsiębiorstw jest znane wszystim Allegro. Za każde zakupy możes zapłacić tam za pomocą Blika, wsytarczy, że zaznaczysz to w opcjach płatności. Blikiem możesz także wyciągnąć w kilka chwil gotówkę z dowolnego bankomatu albo wysłać przelew na telefon, znając jedynie numer telefonu odbiorcy. Nie potrzebujesz żadnej innej aplikacji, poza aplikacją mobilną swojego banku.