Strona główna > Bezpieczne płatności w sieci > Aspekty prawne bezpieczeństwa płacenia w sieci

Zastanawialiście się kiedyś, kto nadzoruje miliony transakcji płatniczych przeprowadzanych przez Internet? Kto czuwa nad bezpieczeństwem danych osobowych? Pora to sprawdzić – być może w przyszłości założysz sklep internetowy lub po prostu chcesz być bardziej świadomym konsumentem. Jeśli kwestie bezpieczeństwa stoją na przeszkodzie, by zacząć korzystać z nieskończonej oferty handlowej w Internecie, to również pora na dowiedzenie się o aspektach prawnych, które musi spełnić każda platforma zajmująca się rozliczaniem transakcji.

Dotpay, Paypal, inne firmy pośredniczące w rozliczaniu naszych transakcji
Najłatwiej jest wejść na stronę internetową pośrednika, który nas interesuje. Autoryzowana strona będzie zawierała informacje o wszystkich certyfikatach, zgodach i nadzorach. Co przeczytamy, np. na stronie Dotpaya? Po pierwsze, ten agent rozliczeniowy od 2008 roku otrzymał zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu autoryzacji i rozliczeń jako Agent Rozliczeniowy na mocy Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. z dnia 11 października 2002 r., nr 169, poz. 1385 z późn. zm.) oraz w 2013 roku zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego nr nr IP14/2013 na oferowanie usług płatniczych jako Instytucja Płatnicza. Co to oznacza? Że Dotpay znajduje się pod ścisłą kontrolą tych dwóch instytucji i każda nasza wątpliwość, co do bezpieczeństwa transakcji, może być do nich zgłoszona. Te dwie zgody są najważniejszymi uprawnieniami, na które powinniśmy zwrócić uwagę wchodząc we współpracę z jakąkolwiek agencją rozliczeniową. Jeśli jesteśmy pewni jakiejś agencji, w tym przypadku Dotpaya, w świadomy sposób wybieramy sposób płatności. Co to daje, nawet przeciętnemu konsumentowi? Otóż, im więcej świadomych swoich operacji w sieci konsumentów, tym bardziej podnoszą się standardy płatności, nie tylko w naszym rodzimym ogródku, ale także na arenie międzynarodowej. Im wyższe standardy, tym mniej firm "piorących" nasze pieniądze.

Główna organizacja pilnująca światowego standardu płatności w sieci
Każda agencja rozliczeniowa powinna posiadać certyfikat wydany przez Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS). Czym zajmuje się ta organizacja? Jej głównym celem jest ochrona danych osobowych osób, które posiadają karty płatnicze i kontrolowanie wykorzystywania tych danych osobowych w odpowiedni sposób. Oczywiśćie, prócz tej organizacji jest jeszcze kilka innych, których certyfikaty są bardzo ważne - sprawdźcie je wszystkie.