Każdy wie, że palenie papierosów poważnie szkodzi na zdrowiu i osobom w otoczeniu. Mimo to, co drugi Polak sięga po papierosa przynajmniej co półtora godziny. Palenie papierosów nadal jest zmorą wszystkich niemalże osiedli. Czy palenie na klatkach schodowych i balkonach jest zabronione? Powinniśmy być przygotowani na pozytywną odpowiedź ale niestety tak nie jest. Większość osób uważa, że skoro mieszkanie należy do nich a w tym balkon, to mogą robić co chcą. Poniekąd jest to prawdą. Właściciel mieszkania może robić to, co lubi i co uważa za słuszne ale tylko pod warunkiem, że nie szkodzi to innym osobom.

Według artykułu numer 144 „Kodeksu Cywilnego” (Dz.U. 1964 Nr 16 poz.93) właściciel mieszkania może wykonywać wszystkie czynności które lubi, pod warunkiem, że nie będą one zakłócać spokoju innym mieszkańcom. Mowa tu oczywiście o immisji. Jednakże, nie można mieć pewności, że sąd podzieli nasz pogląd i wyda wyrok na sąsiada. Jeśli sąd orzekłby, że balkon jest częścią mieszkania, to właściwie właściciel będzie decydował, co ma w nim robić. Dzieje się to głównie dlatego, że palenie na klatce schodowej czy balkonach według przepisów prawnych nie jest żadnym przestępstwem. W takiej sytuacji, jedynie wspólnota mieszkania, może zakazać palenia, umieszczając taką notkę w regulaminie, który obowiązuje wszystkich mieszkańców danego bloku. W przypadku, kiedy ustne upomnienia nie ulegają zmianie, wspólnota mieszkaniowa może przytoczyć artykuł 16 „Ustawy o własności lokalu (Dz.U. 1994 Nr85 poz.388), która pozwala „w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”. Przepis ten, pozwala na wykluczenie danej osoby ze wspólnoty w przypadku jeśli właściciel zakłóca spokój innym.

Jeśli regulamin nie posiada takowego przepisu, można udać się do specjalnej placówki, np. zarzadcakrakow.pl gdzie specjaliści pomogą przejść postępowania sądowe oraz pomóc w dochodzeniu swoich praw poprzez walkę z immisjami które powoduje sąsiad. Warto podjąć wysiłek i walkę z takimi sprawami. Święty spokój i zdrowie jest przecież najważniejsze.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *