Echokardiografia, nazywana także ultrasonografią serca www.usg-kielce.pl jest jednym ze sposobów na sprawdzanie, czy struktury i tkanki sercowe rzeczywiście są zdrowe i czy wewnątrz nich nie występują jakieś nieprawidłowości. Przeprowadzający leczenie ma także możliwość sprawdzenia wydolności serca, a w razie czego ustalenia, co jest przyczyną choroby i w jaki sposób powinno sią ją leczyć. Już na etapie echokardiografii można zatem postawić wstępną diagnozę i zastanowić się nad metodą leczenia. Badanie ultrasonograficzne serca powinno być przeprowadzane przy wykorzystaniu innej głowicy aparatury, niż w przypadku jamy brzusznej.

Pojawia się zatem pytanie, kto może zostać skierowany na echokardiografię. Lekarze będą zalecać je, gdy u pacjentów objawią się któreś z określonych poniżej dolegliwości, jak: problemy z nadciśnieniem tętniczym, schorzenia osierdziowe, genetyczne oraz nabyte wady serca, zaburzenia rytm, kardiomiopatie, zapalenie mięśnia sercowego, choroby nowotworowe czy zakrzepy i zatory.

Ultrasonografia serca jest w stu procentach bezpieczna. Pacjenci, szykujący się na to badanie powinni być rozebrani od pasa w górę i położyć się wygodnie na leżance na plecach, na boku lewym. Górna część ciała pacjenta powinna być zatem nieznacznie podniesiona do góry. Następnie, lekarz przykładać będzie głowicę aparatury do miejsc badanych, na które nakłada się żel. Żel ten pomaga nie tylko w obsłudze aparatury, ale pozwala także uzyskać pożądaną jakość obrazu na monitorze. Badanie ultrasonograficzne trwa najczęściej około kilkunastu minut. Zdarzają się przypadki, gdy lekarz będzie wymagać jeszcze wnikliwszego obrazu, w związku z czym zostanie zlecona bardziej inwazyjna metoda echokardiografii, polegająca na umieszczaniu specjalnej sondy poprzez przełyk. Aby badania nie wywoływały u pacjenta odruchów wymiotnych, powinno się przed nim nałożyć na gardło specjalny aerozol, umożliwiający jego znieczulenie. USG serca może być zatem nieprzyjemne.

Echokardiografia wykonywana jest z powodzeniem w klinikach, przychodniach oraz szpitalach. Na badanie to trzeba jednak wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *