Z roku na rok powstaje coraz więcej firm, których właściciele nie chcą samodzielnie zajmować się księgowością. Tworzy to pewnego rodzaju niszę, gdzie mogą odnaleźć się księgowi i biura rachunkowe. Kto i na jakich zasadach może założyć własne biuro rachunkowe, bowiem to pytanie interesuje większą część ludzie branży księgowej?
Założyć możesz i Ty
W zasadzie każda osoba może sobie założyć biuro rachunkowe, ale pod warunkiem, że posiada zdolność do czynności prawnych, jest niekarana i zawrze odpowiednią umowę na ubezpieczenie OC za szkody, które mogą powstać w związku z prowadzoną działalnością księgową. Warto zauważyć, że nie ma tutaj wymogu co do studiów wyższych, czy posiadania certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów.
Dodatkowo, jeśli właścicielowi zależy na tym, aby podnieść zaufanie w oczach klientów, to może ubiegać się o specjalny certyfikat eksperta od usług księgowych. Osoby, które uzyskają taki certyfikat będą musiały każdego roku przechodzić dodatkowe szkolenie w wymiarze 20 godzin w ramach ustawicznego szkolenia zawodowego.
Własna działalność gospodarcza
Jest to konieczność, o ile zależy Ci na tym, aby biur rachunkowe mogło legalnie świadczyć swoje usługi. Obecnie założenie firmy nie jest już większym problemem i w zasadzie każdy powinien sobie ze wszystkim doskonale poradzić.
To jednak nie wszystko, bowiem jeśli zakładasz biuro rachunkowe, a nie masz doświadczenia w księgowości, to konieczne będzie zatrudnienie odpowiednich osób, które się na tym znają i będą dla Ciebie pracować. To wiąże się z przeprowadzeniem procesu rekrutacji i tutaj może pojawić się problem, bowiem skąd masz wiedzieć o tym, czy dana osoba się nadaje, skoro nie jesteś biegły w dziedzinie księgowości? Wtedy najlepiej jest powierzyć cały proces specjalistom, którzy się wszystkim zajmą.
Ze swojej strony polecamy zakładanie biura rachunkowego wyłącznie w sytuacji, kiedy rzeczywiście masz wykształcenie w zakresie finansów i teraz chciałbyś rozpocząć działalność na własny rachunek. W przeciwnym razie, może Ci być niezwykle ciężko prowadzić tego typu firmę i nią zarządzać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *