Wybierając kostkę brukową należy wziąć pod uwagę przyszłe przeznaczenie danego miejsca. Do najważniejszych kwestii należy dobranie grubości kostki do spodziewanego natężenia ruchu, dobranie odpowiedniego materiału oraz wreszcie koloru i kształtu.

Na chodniki, alejki i ścieżki wystarczy kostka brukowa o grubości 4 cm lub płyty od 3 do 4 cm. Z kolei na podjazdach, parkingach lub drogach dojazdowych najlepiej zastosować kostkę brukową o grubości od 6 do 8 cm. Kolejna rzecz to kolor. Dobrym wyjściem jest wybranie kostki o ciemniejszym odcieniu w miejscach, gdzie będzie ona narażona na trudne do usunięcia zabrudzenie. Należy również zaimpregnować kostkę lub wybrać tę impregnowaną fabrycznie, co znacznie wpływa na jej trwałość i odporność na zabrudzenia.

Kształty kostki brukowej

Projektując podjazd czy alejki warto pomyśleć nie tylko o rodzaju czy kolorze kostki brukowej, ale także o jej kształcie. Możemy postawić na minimalizm i prostotę, wybierając kostkę kwadratową lub prostokątną, ewentualnie w kształcie sześciokąta. Na rynku dostępny jest większy wybór kształtów.

Popularne rozwiązania

Coraz częściej decydujemy się na kostkę cegłę. Jak nazwa wskazuje, kostka ta przypomina cegiełki, jest prosta, ale zarazem pozwala na stworzenie ciekawej kompozycji. Ciekawym rozwiązaniem jest fala, czyli kostka w falistym kształcie, dzięki któremu można ułożyć efektowne wzory, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zróżnicowanie kolorystyczne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *