Lampy wiszące to jeden z najważniejszych elementów oświetlenia naszych domów. Pełnią zazwyczaj podwójną funkcję. Z jednej strony są źródłem światła, z drugiej zaś uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Trudno wyobrazić sobie bez nich salon czy jadalnię. Bywają montowane również w kuchniach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Ich wybór jest ogromny. Nie stanowi, zatem problemu dopasowanie lampy do charakteru danego wnętrza i jego wystroju.

Zadania lampy wiszącej
Lampa wisząca to oczywiście doskonałe źródło światła w jadalni. Może jednak również podkreślać klimat danego pomieszczenia i budować nastrój. Lampa zawieszona nad stołem jest w stanie wyeksponować piękne detale zastawy stołowej, przygotowanych posiłków oraz dekoracji stołu. Musi być jednak odpowiednio dobrana i zamontowana na takiej wysokości, aby światło nie raziło w oczy domowników siedzących przy stole.

Zasady wyboru lampy wiszącej
Wybierając lampę nad stół należy zwrócić uwagę, aby światło obejmowało całą powierzchnię blatu. Dlatego lampa powinna być zawieszona na odpowiedniej wysokości. Dla stołu o długości 120 cm, odległość między kloszem lampy, a blatem powinna wynosić 80-90 cm. W przypadku szerszych stołów warto zwiększyć tę odległość. Dobrym rozwiązaniem są lampy o regulowanej długości sznura. Można je bez trudu dopasować do bieżących potrzeb. Lampa nie może oświetlać jedyne centralnego punktu blatu. Nie spełni wówczas dobrze swojej funkcji.

Lampy wiszące dostępne w sklepach posiadają różnorodne klosze. Ich wybór uzależniony jest od przeznaczenia lampy. W jadalniach sprawdzają się klosze otwarte, skierowane w dół. Bardzo dobrze oświetlają blat stołu. Można zastanowić się nad kupnem lampy posiadającej więcej, niż jeden klosz. Klosze z reguły wykonane są ze szkła. Jednak nie brakuje również modeli produkowanych z tkanin i materiałów dających się łatwo kształtować. Wybierając kształt klosza, pamiętajmy o tym, że gromadzi się na nim zazwyczaj sporo kurzu. Jeżeli chcemy oszczędzić sobie pracy, kupmy lampę z kloszem o prostym kształcie, bez trudnych do czyszczenia zakamarków.

Bez względu na to, jaki rodzaj lampy wybierzemy, zadbajmy o to, aby komponowała się ona z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Źródło: https://kochamurzadzanie.pl/wybor-lampy-wiszacej-na-co-zwrocic-uwage/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *